Sequencer

Sequencer, ortak kullanımda çeşitli amatör ekipmanları hasara karşı koruyan yardımcı bir cihazdır. Örneğin TCVR ve PA ile birlikte kullanılan LNA veya TCVR, dönüştürücü ve PA … vb. İle kullanılan LNA. , tüm bu ekipmanların uygun aktivasyon ve güvenlik işlemleri için sıralı zamanlamaya ihtiyacı vardır.

Tasarlanmış sıralayıcı önceden programlanmış ATTINY85 kullanır. Sıralayıcı, tipik cihaz montajlarının doğru çalışması için gereksinimleri karşılamalıdır . 12V DC ile çalışır, iki farklı giriş portu ve 4 çıkış portu vardır. PTT1 giriş portu ayak pedalı veya PC ile etkinleştirilebilir (topraklanabilir). Varsayılan gecikme adımı 20 ms’dir, önceden programlanmış zamanlama özelliği için şemaya bakın . PTT2 girişi CW için atanır ve gecikmesi abt olarak ayarlanır. 600ms.

TCVR PTT’nin uygun olmayan şekilde etkinleştirilmesiyle (örn. Mikrofon PTT ile veya elektronik anahtarlayıcı etkinleştirilerek) hasarı önlemek için sıralayıcı, TX INHIBIT özelliği bulunan alıcı- vericiye bağlantı için tasarlanmıştır . Çıkış 4, bu özelliği kontrol etmeye yöneliktir (uygun yol). Sıralayıcı giriş portlarından biri etkinleştirilene (topraklanana) kadar TX INHIBIT etkindir (iletim engellenir). 

Güç konnektörü P5, topraklanmış 2, 4 ve 6 pin numaralarına sahiptir. Pin 3 + 12V giriş, pin 5 + 24V giriştir (daha güçlü çıkış rölesi güçlendirme için bir seçenek olarak – kullanmak gerekli değildir). Pin 1 (üstte), harici kullanım için + 5V / 900mA çıkıştır.
Anahtarlama MOSFETS olarak Philips BSP89 kullanılabilir (maks. 300mA). Daha yüksek akım taşıyan röle durumunda başka tip MOSFETS seçilmelidir (BSP149 veya BSP297). 
24V röle kullanılması durumunda, aynı çıkış portunda 12V bölümünde diyotun çıkarılması gerekir !!! Diyot EGL1B  termal olarak iyi iletkendir, bu nedenle bir ucunu önceden ısıtın ve çıkarın.
Sıralayıcı, J8 programlama konektörü üzerinden doğrudan tahtada programlanabilir. Her iğnenin anlamı, ATTINY85’in şema ve port atamalarından anlaşılmaktadır. Programlama sırasında SW1 AÇIK olmalıdır.
ARDUINO UNO (uygun ATTINY kütüphanesi yüklendiğinde ve bootloader yandığında) bir programlayıcı olarak kullanıldı (kart ATTINY ve işlemci ATTINY85 seçildi,  saat 1 MHz dahili ). Kart, programlama sırasında Arduino’dan (J1 unpluged!) Çalıştırıldı. Arduino UNO – Sequencer J8 kabloları aşağıdaki gibi uygulanır:
                                                    J8 / 1                   – GND                                                    J8 / 2-13 (SCK)                                                    J8 / 3-12 (MISO)                                                    J8 / 4-11 (MOSI)                                                    J8 / 5-10 (RESET)                                                    J8 / 6 + 5V

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir